środa, 7 października 2015

Informacje z Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „FASD problem kliniczny i społeczny”.Podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „FASD problem kliniczny i społeczny”, która odbyła się w dniach od 30.10.- 02.10. 2015r. w Krakowie, wielu znamienitych, w tym zagranicznych wykładowców przybliżyło nam swoją wiedzę i doświadczenie w badaniach i terapii dzieci z FAS. Obecni byli również rodzice dzieci dotkniętych tym problemem. Wielu z nich to rodzice zastępczy czy adopcyjni. Zrobili na mnie ogromne wrażenie. Warto im poświęcić uwagę i dać odpowiednie wsparcie.
Co to jest FAS? (ang. Fetal Alcohol Syndrome) To jednostka chorobowa, o polskiej nazwie Płodowy Zespół Alkoholowy, obejmująca zespół objawów:
- uszkodzenie mózgu
- obniżoną wagę i wzrost dziecka
- charakterystyczne cechy twarzy (dysmorfie) -skrócone szpary powiekowe, spłycona rynienka podnosowa, zmniejszona czerwień wargowa górna
Niektóre dzieci, pomimo, że nie mają charakterystycznego wyglądu twarzy, mogą mieć poważnie uszkodzony mózg w wyniku toksycznego działania alkoholu w okresie płodowym. FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to określenie różnych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu.
Mamy więc odpowiedź, skąd się bierze FAS. Jest to skutek spożywania alkoholu przez kobietę w okresie ciąży. Alkohol może powodować poważne uszkodzenia w rozwoju płodowym człowieka. Potwierdzają to najnowsze badania. Rodzaj tych uszkodzeń i ich nasilenie zależą od częstotliwości picia przez matkę w ciąży, ilości alkoholu oraz okresu ciąży. Alkohol przechodzi przez łożysko i ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. 

Kiedy kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią.
Co z tą ciążą, co z tym dzieckiem? Uszkodzenia mózgu dają szereg objawów u dzieci, z którymi trudno poradzić sobie zarówno rodzicom, jak i nauczycielom. Konieczna jest odpowiednia diagnoza i postępowanie z dzieckiem. Terapia dziecka musi być dostosowana do niego, niektóre metody mogą zawodzić w pracy z dzieckiem z FAS. Moje doświadczenia w pracy z dziećmi z FAS pokazują, że kompleksowa pomoc zarówno dziecku, jak i rodzinie może wpłynąć znacząco na jego rozwój oraz poprawić jego funkcjonowanie społeczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz